Túlsúly és az ízületek: ízületi betegségek túlsúly esetén
A túlsúly nem csak esztétikai probléma. Negatív hatással van az egész szervezetre, és számos egészségügyi problémát okoz. Az ízületeket nem hanyagolják el, mivel túlzott igénybevételnek vannak kitéve, ami deformitáshoz és pusztuláshoz vezethet. Az elhízással járó ízületi betegségek kezelése nemcsak az érintett szerv helyreállításáról, hanem a testsúly normalizálásáról is szól.
Az ízületekre nehezedő terhelés minden egyes felszedett kilóval nő. Különösen az alsó végtagokat és a gerincet érinti. Az elhízás elsősorban anyagcserezavarokkal és ízületi gyulladással jár, főként a csípő-, térd- és bokaízületekben.
Arthritis és osteoarthritis
Ez a betegség krónikus, és az ízületek degeneratív-dystrophiás elváltozásaival, valamint a porcok későbbi pusztulásával jár. Mozgás közben a csontok összeérnek és egymáshoz dörzsölődnek, ami elviselhetetlen fájdalmat okoz és korlátozza a mozgást.
Az ízületi súrlódás következtében a csontok túlzottan megnőnek, göbök vagy tüskék (osteophyták) formájában, amelyek fájdalmat okoznak, ha idegvégződésekkel érintkeznek. Súlyos belső sérüléseket okozhatnak a lágyrészekben, a szalagokban, az ízületi tokban és más struktúrákban.
A túlzott testsúly gyakran rossz vér- és nyirokáramlást eredményez, ami stagnálás és duzzanat kialakulásának kockázatát okozza. Az ízületi szövetek nem kapnak elegendő tápanyagot a megfelelő működéshez.
Az elhízás gyulladáshoz vezethet. Az ízületek a legérzékenyebbek ezekre, ízületi gyulladást okozva. A zsírszövet által termelt adipokinek (hormonok) támogatják a gyulladást a reumatoid artritiszben. Más szóval, a zsírszövet, mint endokrin szerv, nem csak kiváltja a reumatoid artritiszt, hanem aktiválja is a kóros folyamatokat.
Csontritkulás
A fehér zsírszövet az „elhízás hormonját”, az adiponektint választja ki, amely hozzájárul a csontritkulás kialakulásához. A betegség a csontok és ízületek szilárdságának és sűrűségének csökkenéséhez vezet. Ennek következtében a törés kockázata még minimális trauma esetén is fennáll.
A túlsúllyal járó csökkent fizikai aktivitás, a zsíros ételek, édességek, kolbászok és majonéz túlsúlyával járó kiegyensúlyozatlan étrend szintén negatív hatással van az ízületekre.
Az elhízott embereknél 5-9-szer gyakrabban diagnosztizálnak mozgásszervi betegségeket, mint a normál testsúlyúaknál.
A túlsúlyból eredő ízületi károsodás jelei
Minden egyes ízületi rendellenességnek, amely súlygyarapodást okoz, megvannak a maga tünetei. Az osteoarthritis és az arthritis hasonló klinikai tünetekkel jár:
- fájdalom, kellemetlen érzés és ropogás az érintett ízületben mozgás közben;
- az érintett ízület duzzanata, kivörösödése (az osteoarthritisre jellemző tünetek);
- csomók kialakulása az érintett ízületben (osteoarthritis);
- Az ízületi szerkezetek deformációja;
- görcsök, izomgörcsök;
- funkcionális kudarc a későbbi szakaszokban.
Az osteoarthritis megnyilvánulásai a korai szakaszokban, az ízületi gyulladás tünetei a későbbi szakaszokban észlelhetők. Az öndiagnózis lehetetlen, mert a tünetek szinte azonosak.
A csontritkulást nem jellemzik tünetek. A betegség első és egyetlen megnyilvánulása a különböző lokalizációjú kóros törések. Ezt határozott klinikai kép kíséri:
- a sérülést követően azonnal fellépő akut fájdalom szindróma. A fájdalomcsillapítók nem segítenek;
- duzzanat, amely felhalmozódik;
- a hőmérséklet emelkedése az érintett területen;
- crepitations – csontroppanás és kattogás a sérült ízületben;
- a motoros aktivitás korlátozása vagy teljes hiánya;
- kóros ízületi aktivitás;
- az ízületek látható vagy tapintható deformitása.
A nyílt töréssel ellentétben a zárt törés nem károsítja a bőrt vagy a lágyrészeket.
Diagnosztikai technikák
Bármilyen ízületi fájdalom, kellemetlenség vagy mozgáskorlátozottság esetén reumatológushoz kell fordulni. A szakember feladata a beteg panaszainak elemzése, a kórtörténet felvétele, valamint az érintett terület vizsgálata és tapintása. A beteget ezután vér- és vizeletvizsgálatra utalják az általános egészségi állapot felmérése, a gyulladás kimutatása és egy:
- Röntgenfelvételek az ízületi károsodások keresésére;
- Számítógépes, mágneses rezonanciás képalkotás (MRI) a lágyrészek, az ízületen belüli sérülések és a vérzés felmérésére;
- ultrahangvizsgálat a károsodás mértékének meghatározására és a patológia fő területeinek lokalizálására;
- artroszkópia, amely lehetővé teszi az ízületi üreg állapotának vizuális értékelését egy speciális eszköz, az artroszkóp behelyezésével, az ízületi üregbe történő szúrásokon keresztül.
A túlsúly miatt endokrinológushoz kell menni. Az ő feladata a kezdeti vizsgálat és a diagnózis felállítása. Egy személy optimális testtömegének meghatározásához ki kell számítani a testtömegindexet úgy, hogy a tényleges testsúlyt elosztjuk a magasság négyzetével. A normál érték 18,5 kg/m² és 24 kg/m² között mozog.
Elhízásról akkor beszélünk, ha a testsúly legalább 25%-kal meghaladja a normális értéket.
Hogyan segíthetek az ízületeimen, ha túlsúlyos vagyok?
Az ízületi kezelés az ízületi problémák okának, azaz a túlsúlynak a kezelését foglalja magában. Az elhízást számos olyan tényező is kiváltja, amelyeket meg kell szüntetni:
- étkezési zavarok;
- elégtelen fizikai aktivitás;
- endokrin rendellenességek;
- hormonális gyógyszerek;
- lipolízis enzimhiány;
- agydaganatok.
A dietetikus segíthet megszabadulni az étkezési zavar okozta súlyfeleslegtől. A szakember feladata a diéta, az optimális testmozgás-komplexum kifejlesztése, a szervezet anyagcsere-folyamatait normalizáló gyógyszerek kinevezése. A pszichogén elhízást pszichológusok és pszichoterapeuták kezelik speciális képzéssel és antidepresszánsok alkalmazásával.
Különösen súlyos esetekben célszerű bariátriai műtétet – gyomorreszekciót vagy gyomorszalagot – előírni. A túlsúly okaitól függően szükség lehet gasztroenterológus, nőgyógyász, urológus, neurológus vagy kardiológus felkeresésére.
A testsúly normalizálásához a betegnek be kell tartania az orvos összes utasítását, az optimális testsúly elérésének vágyát és az akaraterőt.
Az ízületek kezelése elhízás esetén
Az ízületi betegségek is különböző módon igényelnek kezelést.
A gyógyszeres terápia magában foglalja a felírást:
- Nem-szteroid gyulladáscsökkentők a fájdalom csillapítására, a láz csökkentésére és a gyulladás mérséklésére;
- értágítók a véráramlás aktiválására és az érintett ízület vérellátásának javítására;
- izomlazítók, amelyek csökkentik az izomtónust;
- szteroidok, amelyek enyhítik a súlyos fájdalmat és az aktív gyulladást. Ezeket az ízületbe fecskendezik;
- Chondoprotektorok, amelyek erősítik és helyreállítják a sérült ízületi szöveteket.
Az Ostevit rendkívül hatékonynak bizonyult az ízületi patológiák kezelésében (Ostevit hivatalos weboldal). Ez a glükozamin alapú chondoprotektor a fenti gyógyszerekkel ellentétben biztonságos a szervezet számára, gyakorlatilag nincs ellenjavallata és mellékhatása. Az Ostevit nemcsak helyreállítja a normál ízületi működést, hanem enyhíti a gyulladást és a fájdalmat is.A fizioterápia hatékonysága a vérkeringés javításában, a fájdalom és a duzzanat megszüntetésében, valamint a regenerációs folyamatok aktiválásában rejlik. Az ajánlott kezelések közé tartozik a lökéshullám-terápia, a miostimuláció, a fonoferezis és az ózonterápia.
A gyógytorna szükséges a következőkhöz:
- az izomfűző erősítése;
- a vérkeringés javítása;
- a helyreállítási folyamatok ösztönzése;
- a motoros aktivitás helyreállítása;
- növeli a test általános tónusát.
A gyakorlatokat minden páciens számára egyénileg választják ki, figyelembe véve az életkort, a kapcsolódó betegségeket és a test sajátosságait. Ezenkívül az egészséges ízületekhez nélkülözhetetlen élelmiszerek rendszeres fogyasztása szükséges: tejtermékek, zsíros halak, növényi olajok és gabonafélék.
A kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres testmozgás és a krónikus betegségek időben történő kezelése segít elkerülni vagy gyorsan normalizálni a túlsúlyt. Ez nemcsak az ízületi betegségeket, hanem más veszélyes szövődményeket is megelőz.